Andra världar

Nyss hemkommen från en kortvisit på Andra världar i Jönköping. Mässan var två dagar, men jag var bara där en stund på söndagen. Sara skulle varit med, och tanken var att vara med hela dagen. En förkylning satte stopp för Saras medverkan och en ovanligt strulig morgon gjorde att jag kom fram ungefär en och halv timme senare än jag tänkt mig.

Missade därför inledningen på Karin Tidbecks pass, men smet in så diskret jag kunde. Det var helt klart värt att smita in på – Karin bjöd på en rejäl dos bra kommentarer blandade med en portion humor.

Lyssnade på författarintervjuer, med Susanna Nissinen och med Fredrik Persson, pratade med alla möjliga och hade en allmänt trevlig eftermiddag.

Sedan hemfärd igen.

Sammanfattningsvis en lyckad utflykt trots logistikproblemen. Inspirerad upp över öronen efter alla roliga samtal. Nu vill jag verkligen skriva!

20140427-175358.jpg
Karin Tidbäck i väldigt trång föreläsningssal

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: